Кіровоград: виставка творів «Згадуючи Тараса»

Липень 23, 2015 | Новини | Переглядів: 1177 | Коментарі: 0

22 липня 2015 року в Кіровоградській обласній бібліотеці для дітей імені Т.Г.Шевченка відбулося відкриття виставки творів «Згадуючи Тараса…» із фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею. Ця виставка приурочена в честь перейменування обласної бібліотеки для дітей імені Аркадія Гайдара на ім’я Тараса Шевченка.

14 липня 2015 року після декілька невдалих спроб нарешті депутати Кіровоградської обласної ради прийняли рішення щодо перейменування дитячої бібліотеки на честь Кобзаря.
Епопея з перейменування бібліотеки розпочалася ще 30 вересня торік. Саме тоді, у Всеукраїнський день бібліотек, від імені колективу та активних користувачів бібліотеки директор закладу Таїса Сергіївна Манжула порушила клопотання перед обласною радою про перейменування закладу та присвоєння йому імені Тараса Шевченка.
Лист-звернення колективу бібліотеки оприлюднили перед громадськістю під час Всеукраїнської акції проведення голосних читань віршів Шевченка біля пам’ятника поету. «Колектив вважає, що зміна назви з «Обласної бібліотеки для дітей імені Аркадія Петровича Гайдара» на «Кіровоградську обласну бібліотеку для дітей імені Тараса Григоровича Шевченка» у 2014 році, який став Роком Тараса Шевченка в Україні з нагоди відзначення 200-річного ювілею видатного українського поета, сприятиме в цей непростий для всієї країни час консолідації зусиль бібліотечних фахівців, педагогів, батьків, юних читачів та громадськості у плані патріотичного виховання майбутніх поколінь, згуртованості та об’єднання навколо бібліотеки прогресивно налаштованої молоді, зорієнтованої на європейські цінності. Доцільність перейменування закладу викликана і місцем його розташування. Бібліотека розташована по вул. Шевченка, у міському сквері біля пам’ятника Великому Кобзареві. Інших бібліотек у місті і області, що носять ім’я Тараса Григоровича Шевченка, не має», - йдеться у листі.
28 листопада 2014 року відповідний проект рішення погодила постійна комісія облради з питань освіти, науки, культури, туризму, спорту, у справах сім’ї, молодіжної політики. Перше голосування щодо перейменування, яке відбулося 27 березня 2015 року було не на користь колективу та громадськості. Після цього в медіа розгорнулася потужна інформаційна кампанія за участю депутатів, військових, медиків, представників бібліотеки, читачів та громадських діячів, які просили дослухатися до колективу та перейменувати бібліотеку. На прохання громадськості у ЗМІ оприлюднили прізвища депутатів, які виступали проти перейменування.
Свою велику перемогу колектив обласної дитячої бібліотеки імені вже Тараса Шевченка відсвяткував читаннями поезії «Шевченківське слово живе», яке відбулося 16 липня. Сюди прийшли маленькі читачі бібліотеки та їхні батьки.
Довідка. Кіровоградська обласна бібліотека для дітей – один із найвідоміших дитячих закладів області і методичний центр для усіх дитячих бібліотек регіону. Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною. У роки Другої світової війни бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу лише в 1946 році. Тоді вона знаходилась у приміщенні колишнього Палацу піонерів. У 1958 році бібліотека одержала нове приміщення. Відтоді бібліотека носить ім’я дитячого письменника А.П.Гайдара. 14 липня 2015 року Кіровоградська обласна рада своїм рішенням перейменувала бібліотеку для дітей ім. А.П.Гайдара на ім. Т.Г. Шевченка (за матеріалами веб-сайту www.memory.gov.ua).
В експозиції представлено роботи з фондів музею, які мовою фарб показують, як сучасні художники бачать і відчувають Шевченка, пам’ятають його слово… Це олійні твори В.І.Шевцова «Портрет Тараса Шевченка», І.І.Марченко «Дума про Україну» та народного художника СРСР, лауреата Державної премії імені Т.Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України С.Ф.Шишка «У парку ім. Шевченка». Також на виставці представлені портрети, які відтворюють складне інтелектуальне та емоціональне життя Кобзаря. Серед них - «Портрет Шевченка» художника-графіка, мистецтвознавця, дійсного члена Академії мистецтв СРСР, професора, народного художника СРСР В.І.Касіяна, портрет «Т.Шевченко» члена НСХУ І.В.Смичека, ліногравюра «Тарасова наука» члена НСХУ С.І.Письменного.
Самим унікальним експонатом експозиції є офорт – прижиттєвий портрет-гравюра Тараса Шевченка лейпцизького майстра Фрідріха Брокгауза 1860 року. На портреті бачимо поясне, фронтальне зображення поета, який сидить на стільці в кожусі та смушковій шапці. Напис під відбитком свідчить: «Печ. со стали Ф.А.Брокгауза в Лейпциге», ще нижче – факсиміле автографа Шевченка. Це означає, що естамп був зроблений зі сталевої дошки Фрідріха Брокгауза в німецькому місті Лейпцигу і що Тарас Шевченко бачив його і навіть засвідчив власноручним підписом! Цілком можливо, що це був останній автограф Кобзаря…

Колектив Кіровоградського обласного художнього музею приєднується до численних привітань і побажань з нагоди перейменування бібліотеки та бажаємо нових звершень, успіхів у роботі, сонячних днів і довголіття, натхнення у плідній праці на благо України!

Леся Дмітрієва, науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею


ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.


Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, ТЕЛЕГРАМ та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.
Hostpro




Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool