У Кропивницькому відкрили виставку «Закоханий у рідний край» (ФОТО)
13 березня 2017 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки творів відомого художника – земляка Броніслава Олександровича Домашина (1927 – 2000) «Закоханий у рідний край», присвяченої 90 – річчю з дня його народження.
Творчість Броніслава Олександровича Домашина, безсумнівно, є яскравим та неординарним набутком українського художнього життя. Його краєвиди розмаїті за сюжетом і настроєм, а яскравий живопис митця пробуджує у нас ті самі почуття, які сповнювали його вразливе серце.
Броніслав Олександрович Домашин народився 15 січня 1927 року в с. Острівське Компаніївського району Кіровоградської області. Сімнадцятирічним юнаком пішов добровольцем на фронт. До 1952 року служив в лавах Радянської Армії і в цьому ж році став студентом Одеського художнього училища ім. М. Грекова. В 1957 році на республіканській виставці дипломних робіт робота Домашина була відзначена як одна з кращих. Після закінчення училища працював у Кіровоградських художньо – виробничих майстернях художнього фонду України ( 1957 - 1994), де певний час обіймав посаду голови художньої ради.
Він активно працював і брав участь у багатьох обласних, республіканських і всесоюзних виставках, зокрема, у Першій республіканській виставці дипломних робіт випускників художніх учбових закладів України (1959), у ІУ обласній художній виставці, присвяченій декаді української культури і мистецтва у Москві (1960), у Всесоюзній художній виставці (1961). У 1967 році за активну участь у виставковій діяльності Броніслав Олександрович був нагороджений грамотою Спілки художників СРСР, а у 1975 році за картину «Комсомольський дозор» він став лауреатом премії імені Юрія Яновського у галузі образотворчого мистецтва. У 1981 році ним була написана картина «Пост ДАІ», яка експонувалася на республіканській виставці «Завжди напоготові», присвяченій 65 – й річниці дня міліції у Будинку художника. За участь у цій виставці Броніслав Олександрович був нагороджений Почесною грамотою УМВС УРСР в Кіровоградській області.
Броніслав Домашин займався оформленням багатьох громадських та державних музеїв, зокрема літературного музею Ю.І. Яновського, музею підпільної комсомольської організації «Спартак» у с. Красногірці Голованівського району, оформлював відділ природи обласного краєзнавчого музею.
Творчий доробок Броніслава Олександровича - великий і багатоплановий. У його картинах живе любов до рідної землі, до краю, де він народився і жив, до людей яких оспівував у своїх творах. Про це говорять його роботи «Лісостеп», «Панорама м. Кіровограда», «Інгул», портрети різних людей та інші. На виставці представлено 28 живописних та графічних творів художника з фондового зібрання обласного художнього музею, документи та фото світлини майстра, а також представлена робота чудового майстра пензля О. О. Логвинюка «Художник Б. Домашин в майстерні», 1988 р. Доповнює експозицію відома робота митця «Пост ДАЇ»,1981 р., з колекції родини художника. Презентовано на виставці і прекрасний пейзаж Броніслава Домашина «Берізки», 1986 р. з приватної колекції народного художника України М.В. Надєждіна. До речі, під час відкриття виставки цю роботу Михайло Володимирович подарував донці художника Людмилі Броніславівні.
Помер Броніслав Олександрович Домашин 26 квітня 2000 року в м. Кіровограді.
У 2004 році донькою художника Людмилою Броніславівною Богданович було передано до фондів музею 12 живописних та 34 графічних творів.
У 2016 році на будівлі за адресою вулиця Велика Перспективна, 46, де в одній із квартир протягом 1961 – 2000 років проживав митець, було відкрито меморіальну дошку. Зараз в цьому ж будинку живе його донька Богданович Людмила Броніславівна – вчитель української мови та літератури Кіровоградського обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю (гімназія-інтернат школа мистецтв). Під час відкриття дошки також піднімалося і питання про приведення в належний вигляд та упорядкування місця (поряд розміщено магазин), де встановлено пам’ятну дошку. Адже власник магазину так і не демонтував рекламні ролети і не дозволив встановити спеціальну підставку під квіти. Така ситуація є неприпустимою, що викликало справедливе обурення громадськості міста. Тож з метою вирішення даного питання у правовій площині, було прийнято рішення виконавчого комітету Кіровоградської міськради «Про демонтаж самовільно розміщених рекламних засобів», зокрема і рекламної конструкції магазину на фасаді будинку, на якому встановлено меморіальну дошку. Сподіваємося, що спільними зусиллями влади, громадськості, музейної та мистецької спільноти, засобів масової інформації проблему самовільного розміщення реклами буде вирішено і меморіальна дошка славетному художнику –земляку буде гідно презентована.
На відкритті виставки теплі слова про митця були сказані його другом, відомим мистецтвознавцем та журналістом Броніславом Куманським. Особистими спогадами про художника поділився народний художник України Михайло Надєждін. Та самими зворушливими спогадами про батька та діда поділилися донька митця – викладач школи мистецтв Людмила Броніславівна та онук художника - відомий журналіст Андрій Богданович. Саме родиною художника під час відкриття виставки було прийнято рішення передати до фондів музею пейзаж Броніслава Олександровича Домашина «Берізки», 1986 р.
В. Ноженко
ДО УВАГИ ВОДІЇВ: АВТОЦИВІЛКА ОНЛАЙН за 5 хвилин посилання
ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.
Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.