Кропивницький: у художньому музеї розгорнута експозиція «Соборна Україна» (ФОТО)
День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, який відбувся 22 січня 1919 року на Софійській площі в місті Києві.
Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу. Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню залишків ідей федералізму в ментальності національної політичної еліти.
Президент Західноукраїнської Народної Республіки а згодом член Директорії Євген Петрушевич заявив: «По лінії з’єднання не було між нами двох гадок. Сьогоднішній крок піднесе нашого духа і скріпить наші сили».
Сьогодні у 2017 році соборність українських земель питання надзвичайно гостре і актуальне. Російська військова агресія, як і сто років тому загрожує цілісності Української держави, внаслідок військової агресії автономна республіка Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей сьогодні є окуповані. Питання звільнення українських територій гостра проблема не тільки України а й всієї світової спільноти. Тож ми бачимо, що як і століття тому ідея соборності не втрачає свого змісту, країна знову потребує ланцюгів єднання.
В наші дні, після Революції Гідності Українська держава отримала надзвичайний вибух пробудження національно-патріотичної свідомості. В українських містах до Дня Соборності проходитимуть різноманітні заходи, зокрема у місті Дніпро відкриють пам’ятний знак воїнам армії Української Народної Республіки, а у місті Києві буде відкрито меморіальну дошку полковнику армії Української Народної Республіки, одному із засновників організації українських націоналістів Євгену Коновальцю.
В обласному художньому музеї міста Кропивницький до Дня Соборності розгорнута експозиція «Соборна Україна». В її основу увійшли живописні твори таких самобутніх майстрів пензля кропивницького краю, як Володимир Федоров (1920-1986) і його робота «Гурзуф» 1980, що символізує єдність південних українських земель, зокрема Криму з усією державою. Інший майстер живопису Анатолій Горбенко (1944) – наш славетний земляк, який, доречи є багаторічним головою Одеської обласної організації Національної спілки художників України презентований в експозиції своєю роботою «Долина під Раховом» 2006, що показує неподільність України, невід’ємність її земель зокрема Рахівщини, що на гуцульщині, Закарпатська область. Органічно доповнюють експозицію роботи Сергія Шишка (1911-1997) «Київ. Площа Богдана Хмельницького» 1954, що показує величність і неповторну красу столиці нашої держави – міста Києва, та Бориса Єгорова (1925) «Стежка на Говерлу» 1970, яка показує глядачу експозиції символічне або навіть сакральне місце для всіх українців гору Говерлу. Робота ще одного непересічного майстра пензля Степової Еллади, видатного художника – земляка Бориса Вінтенка (1927-2002) «Після дощу» 1999, ніби символізує в експозиції ту, нову, соборну Україну, яка зараз незважаючи на агресію, економічні й соціальні негаразди прокинулася після довгих років страшного летаргічного сну, і знаходиться на вірному шляху до побудови омріяної соборної, єдиної, економічно успішної держави. Хочеться вірити, що над густо политою кров’ю патріотів українською землею, назавжди зійшло сонце свободи.
Микола Правда – науковий співробітник обласного художнього музею
ДО УВАГИ ВОДІЇВ: АВТОЦИВІЛКА ОНЛАЙН за 5 хвилин посилання
ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.
Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.