У Кропивницькому відкрили експозицію Андрія Ліпатова
31 травня 2018 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію «Творчі небилиці Андрія Ліпатова» члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Андрія Ліпатова (1960-2010).
Андрій Ліпатов народився 29 травня 1960 року в Підмосков’ї у родині військового. З 1966 року жив у Кіровограді (нині Кропивницький). Закінчив Кіровоградський інститут сільськогосподарського машинобудування. Під час навчання захопився карикатурою, друкувався в періодиці. З часом зацікавився живописом. Працював інженером-конструктором. З 1993 року, у важкі дев’яності, коли професія інженера перестала бути потрібною, повністю присвятив себе мистецтву. Згодом почав отримувати запрошення на вернісажі і фестивалі, що давало можливість обмінюватися досвідом з художниками інших країн.
Андрій Юрійович Ліпатов – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України з 1998 року. Андрій Юрійович не мав художньої освіти, тому відносив себе до наївних художників. Проте його творчість є настільки своєрідною та оригінальною, що її сміливо можна виділити у новий напрямок, котрому ще немає назви.
Роботи художника знаходяться у Черкаському обласному художньому музеї, у Кіровоградському обласному художньому музеї, у Кіровоградському міському художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна, у музеї наївного мистецтва (Москва, Росія), у музеї наївного мистецтва (Беро, Франція), у Вихорлатському музеї (Гуменне, Словаччина), у Фонді Культури VolpeStressens (Буенос-Айрес, Аргентина), а також у приватних колекціях США, Великобританії, Німеччини, Франції, Італії та ін.
Виставки митця:
1993 – художній салон (Кіровоград);
1995 – Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Д.І. Чижевського;
1996 – центр народної творчості (Одеса);
1998 – галерея «Лада» (Київ);
1999 – художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна (Кіровоград);
2000 – музей наївного мистецтва (Москва, Росія);
2001 – галерея «Дар» (Москва, Росія);
2008 – галерея «EEFINEART» (Кембрідж, Великобританія);
2010 – Кіровоградський обласний художній музей;
2014 – Кіровоградський обласний художній музей;
2015 – Кіровоградський обласний художній музей.
Андрій Ліпатов брав участь у багатьох обласних, республіканських та міжнародних виставках. У 2002 році художник став переможцем 7-го міжнародного інтернет-арт-конкурсу (Йокогама, Японія), приймав участь у 4-му бієнале наївного мистецтва (Франція, Андресі, 2006), 2-му, 3-му та 4-му фестивалі наївного мистецтва (Верней-на-Авре, Франція, 2006-2008) та у Міжнародній виставці «Митці світу» (Марсель, Франція, 2006), 2-му міжнародному фестивалі «Фестнаїв-2007» (Москва, Росія), 12-му салоні Діогена Таборда (Буенос-Айрес, Аргентина, І премія в категорії наїв-арт, 2007). У 2008 році художник взяв участь у Кембріджширському ярмарку (Лінтон, Великобританія), у Дублінському арт-ярмарку (Дублін, Ірландія) та Бірмінгемському арт-ярмарку (Бірмінгем, Великобританія).
Життя Андрія Юрійовича обірвалося в 49 років, 13 січня 2010 року. Андрій Ліпатов готувався до відкриття персональної виставки у Кіровоградському обласному художньому музеї, але здійснився його задум лише після його смерті завдяки сприянню родини художника 28 травня 2010 року присвяченої пам’яті художника та 50-річчю з дня народження.
У 2015 році в Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито велику виставку до 55-річчя від дня народження митця на якій було представлено твори як із фондового зібрання музею так і з приватних колекцій.
Завдяки родині художника фонди обласного художнього музею і надалі поповнюються матеріалами, які знайомлять із життєвим та творчим шляхом митця.
Дана експозиція це ще одна нагода презентувати творчість видатного земляка та продемонструвати твори із фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею: «Бабуся» (2010), «Домогосподарка (2010) та «На дні» (2002).
Ліпатов – зразковий художник-наївіст, справжній народний майстер. Термін «наївне мистецтво» походить від французького слова «naїfs» з латинського «natives» – «природний, корінний, вроджений, початковий». Вживають його переважно у вузькому значені, маючи на увазі творчість непрофесійних художників, яка, як правило, не пов’язана з панівним художнім стилем епохи.
Твори Андрія Ліпатова мають характерні для наївного мистецтва порушення перспективи, недотримання правила приглушення кольорів з відстанню та зниження точності при віддаленні деталей.
У відповідності з народною традицією, картини художника оповідальні, їх композиція генетично пов’язана з народною картиною, іронічним шаржем, бурлеском та анімаційним мистецтвом. Його мистецтво яскраве, фантастичне і вітальне, наповнене життєствердними сюжетами. Життя Андрія Юрійовича Ліпатова було прикладом самовідданого та безкорисливого служіння мистецтву та творчого пошуку. Ним створено незабутні образи рідного міста та його жителів. Роботи майстра завжди були наповнені яскравими, сонячними фарбами та пронизані життєвим оптимізмом. Таким він і залишився у пам’яті шанувальників його творчості.
Тетяна Костенко
ДО УВАГИ ВОДІЇВ: АВТОЦИВІЛКА ОНЛАЙН за 5 хвилин посилання
ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.
Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.