У Кропиницькому відкрили експозицію творів художниці Марії Церни

Жовтень 24, 2019 | Новини | Переглядів: 1599 | Коментарі: 0

24 жовтня 2019 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію творів Марії Церни «У полоні ніжності» до 75-річчя від дня народження.

Марія Іванівна Церна народилась 24 жовтня 1944 року в селі Стульно Володавського району Люблінської області (Польща).

В 1945 році її сім‘я переїздить на постійне проживання до України.
В 1961 році вступила до Вижницького училища прикладного мистецтва (з 1990 року Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка) на факультет моделювання і конструювання одягу, яке закінчила в 1966 році. Після навчання працювала на Донецькій кондитерській фабриці, де обіймала посаду інженера по художньому оформленню продукції.
З 1970 року проживає в місті Кіровограді (Кропивницькому).
Працювала у художньо-виробничому комбінаті Кіровоградської організації Національної спілки художників України художником.
З 1971 року бере участь в обласних художніх виставках, а згодом у республіканських.
У 1992 році Марію Іванівну Церну приймають до Національної спілки художників України.
У 2004 році Марія Церна за цикл творів, виконаних у техніці батик та серію гобеленів отримала звання Лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у номінації «декоративно-прикладне мистецтво».
Твори Марії Іванівни зберігаються в колекціях музеїв України та приватних колекціях США, Польщі, Канади, Ізраїлю, України та ін.

художниці Марії Церни

У фондовому зібранні обласного музею зберігається тринадцять робіт Марії Іванівни. Це олійний живопис: натюрморти «Білі півонії» (2010) та «Польові квіти» (2010), графічні роботи «Коло життя (старість)» (2004), «Старе джерело» (2004), «Настрій» (2004), «Одеситка» (2007), роботи в техніці батика «В полоні весни» (2003), «Манекени» (2003), «Негода» (2003), «Тихий куточок степового краю» (2005), «Холодні тумани»(2005), гобелен «Серпень. Гуля вітер по діброві» (1991) та «Сутінки» (2005).
В стінах художнього музею було відкрито дві персональні виставки художниці: виставка художниці-майстра декоративно-ужиткового мистецтва Марії Іванівни Церни (2003) та виставка творів Марії Церни «Барви – неначе мелодії» (2014).

В ювілейній експозиції творів Марії Церни «У полоні ніжності» приуроченій 75-річчю від дня народження експонуються: гобелен «Серпень. Гуля вітер по діброві» (1991), «Манекени» (2003), «Тихий куточок степового краю» (2005).
Марія Іванівна Церна – художниця широкого творчого діапазону і значних технічних можливостей. Використовуючи багаті традиції українського народного мистецтва, мисткиня перевтілює їх у своїх творах.

Броніслав Куманський - заслужений журналіст України у статті «Фантазії у стилі Марії» досить влучно охарактеризував зміст всіх творів художниці: «У своїй роботі з тканиною Церна не обмежується пошуком і моделюванням колірних співвідношень у загальному декорі. Вона впритул наближає батики до станкового живопису з його нинішніми недоговореністю, символічністю, настроєвістю. Так з’являються фантастично-міражні пейзажі, не менш фантастичні натюрморти, в яких реальні речі набувають невагомості й існують лише в площині кольору, загадкові силуети. І все це-по-ренесансному вишукано. І все це – у стилі автора, якому вона, розсуваючи рамки можливостей, залишається вірною впродовж багатьох років».

Олена Степанок


ПОШИРЮЙТЕ. Коментуйте. Заборонені нецензурна лексика, образи, розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі та заклики до насильства.


Завжди в курсі надзвичайних ситуацій, ДТП, аварій, відключень світла, води та теплопостачання. Щоб дізнаватись новини першими, підписуйтесь на нас у YouTube, ТЕЛЕГРАМ та сторінку в Facebook та Instagram.
Сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації і почніть стежити за нашими новинами ПІДПИСАТИСЯ.
Hostpro




Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool